Podívejte se na obsah
Pneumatiky

PNEUMATIKY PEUGEOT – ENERGETICKÉ ŠTÍTKY

PNEUMATIKY PEUGEOT – ENERGETICKÉ ŠTÍTKY

Souhrnný odkaz na energetické štítky pneumatik dodávaných na vozidla Peugeot naleznete zde.

Dle nařízení Evropské komise účinného od 1. května 2021 podléhají pneumatiky povinnému značení. Nová metodika poskytuje podrobné informace o konkrétních pneumatikách a nabízí tak objektivní a spolehlivé srovnání pneumatik různých typů a značek. Každý energetický štítek pneumatiky totiž znázorňuje piktogramy obsahující základní informace o:

  1. spotřebě paliva – tedy energetické náročnosti v závislosti na valivém odporu pneumatiky (škála A-E). Tento faktor zásadním způsobem ovlivňuje provoz vozidla z ekonomického i ekologického pohledu. Pneumatiky se totiž mohou podílet na spotřebě paliva v závislosti na typu z 20-30%;
  2. přilnavosti za mokra – jedná se o klíčový faktor zajišťující bezpečnou jízdu. Čím vyšší třída ve škále A-E, tím je brzdná dráha na mokré vozovce kratší;
  3. hlučnosti – energetický štítek uvádí vnější hlučnost odvalující se pneumatiky ve škále A-C a zároveň konkrétní údaj v decibelech (dB).

 

Energetický štítek pneumatiky může být doplněn o dodatečné informace ohledně jízdních kvalit pneumatik na sněhu (piktogram sněhové vločky na horském štítu) a na ledu.

 

Doporučení pro hospodárný provoz:

  • pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách;
  • vyhněte se prudkému zrychlování a zpomalování;
  • dodržujte doporučení výrobce týkající se údržby vozidla;
  • nevozte zbytečnou zátěž zvyšující celkovou hmotnost či aerodynamiku vozu (střešní nosiče, boxy, atd.).

 

Další informace o novém nařízení EU pro značení pneumatik naleznete na webových stránkách Evropské komise.