Podívejte se na obsah
Peugeot Rally Cup
PEUGEOT RALLY CUP

NOVINKY

PEUGEOT RALLY CUP JE V CÍLI ŠESTÉ SEZÓNY
O prvním říjnovém víkendu proběhl v Pačejově poslední letošní podnik šestého pokračování Peugeot Rally Cupu. Celkové cupové vítězství Jaromíra Tarabuse a Daniela Trunkáta bylo jasné už před poslední soutěží, ale o druhém místě ještě nebylo rozhodnuto. Polská posádka Filip Pindel – Krzysztof Pietruszka na startu Rally Pačejov chyběla, takže v případě vítězství by se před ni probojovala dvojice Miroslav Číž – Vladimír Libenský.
TARABUS ZAZNAMENAL NA BARUMCE 5. VÍTĚZSTVÍ V ŘADĚ
Jednapadesátý ročník Barum Czech Rally Zlín patřil k nejnáročnějším. Proměnlivé počasí měnilo podmínky na rychlostních zkouškách každou minutou a nikdo si nemohl být jistý správnou volbou pneumatik. Dešťové přeháňky byly navíc velmi silné a lokální. Nebyla tak nouze o spektakulární havárie, které se naštěstí obešly bez újmy na zdraví. Letošními králi seriálu Peugeot Rally Cup a Mistrovství ČR v rallye v hodnocení dvoukolek se s předstihem stali Jaromír Tarabus a Daniel Trunkát.
PEUGEOT RALLY CUP NA BOHEMCE – VÍTĚZNÝ TARABUS, EXCELENTNÍ ČÍŽ
Velmi zajímavý průběh mělo čtvrté letošní pokračování Peugeot Rally Cupu, které se uskutečnilo v rámci středočeské Bohemia Rally Mladá Boleslav. I když opět zvítězila posádka T&T, tentokrát jí výrazně sekundovala dvojice domácích jezdců s Peugeoty 208R2. Velmi rychlé časy zajížděl konstantně především Miroslav Číž, který společně s Věrou Pečenkovou vybojoval druhé místo. Dvojice Dominik Brož – Jakub Navrátil skončila třetí.
DVOJICE T&T OVLÁDLA ROZPÁLENÉ HUSTOPEČE
Úplně nové posádky přijely na jih Moravy na další závod seriálu Peugeot Rally Cup. Z tradičních účastníků dorazila do Hustopečí pouze dvojice Tarabus – Trunkát. David Štefan přijel pouze jako divák, a tak tvořily většinu startujících zahraniční posádky. Polského Filipa Pindela doplnil Nikola Mishev z Bulharska a slovenští Kamil a Erik Švecovi. Posádka Tarabus – Trunkát představila svým fanouškům nový design svého vozu a červenočernou dvěstěosmičku dovezla do cíle na prvním místě v cupu i ve skupině 2WD. V absolutním pořadí jim patří skvělá 15. pozice.
DVOJICE T&T TRIUMFOVALA I V ČESKÉM KRUMLOVĚ
Letošní ročník Peugeot Rally Cupu pokračoval o víkendu druhým podnikem při populární Rallye Český Krumlov. Posádky absolvovaly celkem 155 ostrých kilometrů, které je zavedly například na rychlostní zkoušky Kohout, Ján nebo legendární Malonty. Druhé vítězství v řadě zaznamenala zkušená dvojice Jaromír Tarabus – Daniel Trunkát. Stříbrnou pozici obsadil stále rychlejší David Štefan a polský Filip Pindel dokončil třetí.
DVOJICE T&T TRIUMFOVALA I V ČESKÉM JAROMÍR TARABUS DOMINOVAL NA ŠUMAVĚ
Na 56. Rallye Šumava Klatovy odstartovalo šesté pokračování Peugeot Rally Cupu. Celkem osm posádek vyrazilo v pátek do šumavských hvozdů a od prvního kilometru potvrdila roli favoritů zkušená dvojice Tarabus - Trunkát. Nicméně velkým překvapením bylo vystoupení domácího Jakuba Talaše, který dovezl rodinnou dvěstěosmičku na druhé místo v cupu. Třetí pozice v cíli patřila posádce Brož – Navrátil.

POSÁDKY

Jezdec: Jaromír Tarabus | Spolujezdec: Daniel Trunkát
Peugeot Rally Cup 2022 zcela ovládla dvojice přezdívaná T&T s vozem Peugeot 208 Rally4. Tito pánové startovali na pěti podnicích a pět vítězství v řadě jim s předstihem stačilo nejen na vítězství v cupu, ale také na první místo ve „dvoukolkách“. Výkony ostřílené posádky a finální triumf nebyly pro nikoho překvapením. Míra Tarabus a Dan Trunkát jsou prostě rození šampioni.
Jezdec: Filip Pindel | Spolujezdec: Krzysztof Pietruszka
Druhou pozici v konečném pořadí obsadila sympatická polská posádka Filip Pindel – Krzysztof Pietruszka s Peugeotem 208 Rally4. „Jsme opravdu šťastní, že jsme mohli startovat v České republice a Peugeot Rally Cupu. Druhé místo je pro nás skvělou odměnou. Vaše rallye jsou velmi specifické, náročné a každá je úplně jiná. Navíc čeští piloti jsou velmi rychlí. Pro nás to byla obrovská zkušenost a parádní zážitek. Doufám, že se na českých tratích opět potkáme i v další sezóně,“ prohlásil Filip.
Jezdec: Miroslav Číž | Spolujezdci: Jiří Kunst, Věra Pečenková, Vladimír Libenský
Mirek Číž vystřídal v sezóně 2022 hned tři spolujezdce. Na slavnostní vyhlášení tedy dorazil s tátou. Mirek pochází z Mladé Boleslavi. Pochopitelně mu nejvíc sedí domácí tratě, a nejlepší výsledky tak podává na Bohemce. Ani v sezóně 2022 zde nezaváhal a porazil i soupeře se silnějšími peugeoty. Sám totiž jezdí starší generací „dvěstěosmičky“ v provedení R2. Chybějící koně pod kapotou dohání Mirek nezdolnou houževnatostí, díky níž si loni v cupu vyjel bronz.

TECHNIKA

PEUGEOT 208 R2
Peugeot 208 R2 poprvé odstartoval na světových rallyových tratích v roce 2013. Stal se legendou a dodnes drží pozici neprodávanějšího speciálu ve své kategorii v Evropě i celkově nejprodávanějšího vozu divize Peugeot Sport. Jezdci u vozu 208 R2 oceňují jeho technické kvality, nízké provozní náklady a schopnosti přizpůsobit se asfaltu i šotolině. Peugeot 208 R2 v minulých letech ovládl třídu 2WD v mistrovství Evropy i v národních šampionátech. V Česku s ním vyjelo titul mistra dvoukolek hned několik pilotů: Jan Černý (2013), Filip Mareš (2017), Jan Talaš (2018) a René Dohnal (2019). V roce 2020 začal Peugeot 208 R2 postupně uvolňovat místo svému nástupci, modelu Peugeot 208 Rally4. „Er dvojka“ ale nehodlá opustit rallyové pole jen tak. Jezdci s vozem 208 R2 stále zajíždějí skvělé časy a novému „oturbenému“ nástupci směle konkurují. I proto se utkají v jedné společné soutěži i v roce 2023.
PEUGEOT 208 RALLY4
Peugeot 208 Rally4 je závodní verze odvozená od sériového Peugeotu 208 oceněného titulem Evropské auto roku 2020. Nový závodní vůz pohání tříválcový motor o objemu 1,2 litru a výkonu 208 koní v kombinaci se sekvenční převodovkou Sadev. Jeho argumenty jsou zejména potenciál motoru ujet až 3500 soutěžních kilometrů a 20% pokles provozních nákladů na kilometr ve srovnání s původní generací. V evropských Peugeot cupech nahradil svého předchůdce kategorie R2 už v roce 2020, a to například ve Francii nebo Španělsku. V Česku se začíná prosazovat v menším počtu, ale o to důrazněji. V roce 2022 s tímto vozem posádka Jaromír Tarabus – Daniel Trunkát jednoznačně dominovala. Vyhrála Peugeot Rally Cup i kategorii dvoukolek. Sebevědomí tomuto závodnímu speciálu rozhodně nechybí. Je sice v roli favorita, ale nepředbíhejme. Starší a ostřílený Peugeot 208 R2 totiž ještě umí pěkně tasit drápy…

KALENDÁŘ

21.-23. dubna 2023 Rallye Šumava Klatovy
19.-20. května 2023 50. Rallye Český Krumlov
16.-17. června 2023 Agrotec Petronas Rally Hustopeče
07.-09. července 2023 Bohemia Rally Mladá Boleslav
18.-20. srpna 2023 Barum Czech Rally Zlín
15.-17. září 2023 Invelt Rally Pačejov

GALERIE