Podívejte se na obsah
Příběh rodiny PEUGEOT

HISTORIE RODINY PEUGEOT

PŘÍBĚH RODINY PEUGEOT

Společnost PEUGEOT je nejen vlajkovou lodí francouzského průmyslu, ale rovněž jedním z předních průkopníků světového automobilového průmyslu. Již více než dvě století pramení její činnost z vášně pro automobily a z technologických inovací.

 

1810

PŘEMĚNA RODINNÉHO MLÝNA NA OCELÁRNU

Jean-Pierre a Jean-Frédéric Peugeot rozšiřují svou dosavadní mlynářskou činnost o výrobu produktů z oceli pro textilní průmysl a začínají vyrábět listy pil i hodinové součástky.

1891

UVEDENÍ VOZU TYPE 3 A SÉRIOVÁ VÝROBA

PEUGEOT TYPE 3 se stává se svými 64 kusy prvním sériově vyráběným vozem na světě. Jede z Valentigney do Paříže, kde doprovází první cyklistický závod Paříž-Brest a zpět na trase dlouhé 2 045 km. V lednu 1893 je v Itálii zaregistrován jako vůbec první automobil.

1896

ODDĚLENÍ TRADIČNÍ A AUTOMOBILOVÉ VÝROBY

Pod označením Les fils de Peugeot Frères pokračuje výroba tradičních produktů (jízdní kola, nářadí atd.), zatímco Armand Peugeot zakládá společnost Société Anonyme des Automobiles PEUGEOT.

1897

VÝSTAVBA PRVNÍ TOVÁRNY NA AUTOMOBILY V AUDINCOURTU, DOUBS

PEUGEOT upouští od klasických dílen a zakládá v Audincourtu první továrnu zaměřenou výhradně na výrobu automobilů. Druhá továrna je uvedena do provozu v Lille v roce 1898.

1905

VOZY PEUGEOT SE LVEM VE ZNAKU

Společnost Les fils de Peugeot Frères také začíná vyrábět automobily pod značkou PEUGEOT. Aby si obě firmy nekonkurovaly, soustředí se na jiný sortiment než Automobiles PEUGEOT.

1910

SLOUČENÍ VÝROBY

Les fils de Peugeot Frères se spojují s Armandem Peugeotem a zakládají společnost Société Anonyme des Automobiles et Cycles PEUGEOT. Veškerá výroba je nyní soustředěna pod jedním podnikatelským subjektem.

1912

VZNIK TOVÁRNY V SOCHAUX

V roce 1929 se v nové továrně soustředí veškerá výroba společnosti Automobiles PEUGEOT, díky čemuž se stává největším výrobním závodem ve Francii.

 

V roce 2012 slaví továrna 100. výročí svého založení. Je nejstarší stále provozovanou automobilovou továrnou na světě.

1965

ZROZENÍ PSA

Skupina PSA (Peugeot Société Anonyme) je založena jako holding stejnojmenné automobilové skupiny, která sdružuje veškeré divize společnosti PEUGEOT.

 

Skupina PSA PEUGEOT Citroën vznikla v roce 1976 spojením společností Citroën S.A. a PEUGEOT S.A.

 

PSA PEUGEOT Citroën se v roce 2016 transformuje na skupinu PSA, která symbolizuje dynamiku svých tří silných automobilových značek PEUGEOT, Citroën a DS i všech ostatních současných i budoucích aktivit skupiny.

1982

VZNIK AVENTURE PEUGEOT

Pierre Peugeot založil © L'Aventure PEUGEOT, sdružení podle zákona z roku 1901, jehož posláním je chránit odkaz značky PEUGEOT.

 

Muzeum PEUGEOT Aventure v Sochaux od svého otevření v roce 1988 přivítá ročně 50 000 až 60 000 návštěvníků.

 

V roce 2015 se z L'Aventure PEUGEOT stává L'Aventure PEUGEOT Citroën DS, které zaštiťuje dědictví všech značek skupiny PSA.

2010

PEUGEOT SLAVÍ DVOUSTÉ VÝROČÍ

PEUGEOT je jednou z mála společností, v jejímž vedení jsou stále zastoupeni potomci zakladatelů a mají v ní svůj majetkový podíl.